» » LG G4 H815TR Root Yapma %100 Sorunsuz Kesin Sonuç

LG G4 H815TR Root Yapma %100 Sorunsuz Kesin Sonuç

Uygulama Bilgileri
Sürüm : H815TR
Yapımcı : Sembolbu Developer
Boyutu : Yok
Hile : Root
LG G4 kullanıcıları için uzun bir süredir sıkıntı olan root işlemi sonunda TR kodlu cihazlar içinde yapılabilir hale geldi. Daha önceden avrupadaki cihazlarda bootloader kilidinin açılabiliyor olması sebebiyle vs root atılabiliyordu. LG G4 H815TR cihazlar için henüz bu kilidi açma imkanı sunulmaması sebebi ile root işlemleri biraz daha farklı şekilde yapılmakta. Forum XDA'daki üyelerin çalışması sonucu keşfedilen bu işlem normal root işlemlerine göre biraz karmaşık diyebiliriz. Öyleki linux işletim sistemi kurup ordan işlem yapmanız gerekecek. Ancak gözünüz korkmasın anlattığımız işlemleri eksiksiz takip edip uyguladığınız taktirde başarılı bir şekilde işlemi gerçekleştirebileceksiniz.

Önemli Not : Her ne kadar işlemi uygulayıp başarılı sonuç almış olsakta cihazınızda oluşabilecek herhangi bir olumsuzluk için şahsım adına bir sorumluluk almıyorum. İşlemleri siz yaptığınıza göre olumlu yada olumsuz her türlü sonuç sizi ilgilendirir....

İlk olarak işlemler sırasında kullanacağımız dosyalardan bahsedip nasıl temin edeceğimizi anlatalım. İşlemler sırasında kullanılması gereken dosyaların listesi aşağıda mevcuttur.

1. LGUnitedMobile_Win_Driver_Ver_3.14.1.exe (Telefonu bilgisayara tanıtmak için gerekli driver)
2. LG_Root.zip (Root işlemi sırasında kullanacağımız cmd dökümanlarını vs içeren zip arşivi)
3. Inject_Root_G4.zip (Sistem imajı içerisine entegre edeceğimiz yazılımları içeren zip arşivi)

İşlemlere başlamadan önce telefonunuzda geliştirici seçeneklerinin ve usb hata ayıklama gibi ayarların yapılmış olması gerek. (Bunlar hakkında bilginiz yoksa araştırın burada laf kalabalığı yapmamak için yazmıyorum.)

Elimizde gerekli dosyalar ve yapılması gereken ayarların yapılmış olduğunu varsayarak işlemleri anlatmaya başlıyorum...

1. Adım : Telefonun sistem imajını almak.


- Öncelikle yukarıda gerekli dosyalar adımında vermiş olduğum LGUnitedMobile_Win_Driver_Ver_3.14.1.exe adlı sistem driverını kurup bilgisayarınızı 1 kez yeniden başlatın.

- 2. olarak telefonuzu download moda alacaksınız. Bunun için yapmanız gereken; öncelikle telefonunuzu power tuşuna basarak tamamen kapatmak. Ardından arka kısımda bulunan ses açma tuşuna basılı tutarak usb kablosunu telefona bağlamak. Kablonun diğer ucu pcde takılı olacak tabiki. Usb kablosunu taktıktan 1-2 saniye sonra ekranda download mod yazısı gelir. Ve firmware update yazan ekrana gelip durur.

- Download mod aktif edildikten sonra işlemimiz artık bilgisayardan devam edecek. Size vermiş olduğum LG_Root.zip arşivi içerisinde bulunan tüm dosyları bir klasör oluşturup içerisine çıkartın.

- Bu dosyaların arasında ports.bat isimli bir cmd dosyası mevcut. Bu dosya üzerine sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırmalısınız.

- Açılan cmd ekranında telefonunuzun bağlı olduğu port numarasını göreceksiniz. Bu ekranda bulunan kodlar içerisinde COM etiketinden sonra gelen numara bizim port numaramız olacaktır. Eğer açılan ekranda birden fazla COM etiketi ve numarası varsa DIAG1 yazan numarayı dikkate alacağız. Örnek vermek gerekirse COM3 tabiri içerisinde bizim port numaramızın 3 olduğu ifade edilmektedir. Tüm işlemlerimizi bu numara üzerinden gerçekleştireceğiz.

- Ardından LG_Root.zip arşivindeki dosyaları çıkarmış olduğumuz klasörü açarak klasör içerisinde klavyeden SHİFT tuşuna basılı tutarak fareniz ile boş bir yere sağ tıklayıp, açılan menüde KOMUT PENCERESİNİ BURADA AÇ diyoruz. Örnek görüntü aşağıdadır.

LG G4 H815TR Root Yapma %100 Sorunsuz Kesin Sonuç

LG G4 H815TR Root Yapma %100 Sorunsuz Kesin Sonuç


- Karşımıza gelen cmd ekranında ilk olarak aşağıdaki kodu yazıp ENTER'a basıyoruz.
(Kodun en sonundaki \\.\COM'dan sonra az önce öğrenmiş olduğumuz port numarası yazılacak.)
Send_Command.exe \\.\COM
- Örnek Kullanım : Send_Command.exe \\.\COM2
- Kodu girdikten sonra işlem tamamlanacak ve en sonda # simgesi gelecektir. Bu işlemler sırasında # girdinin çalıştırıldığı anlamına gelir.
- #'nin hemen devamına aşağıdaki kodu yazıp ENTER'a basıyoruz.
dd if=/dev/block/mmcblk0 bs=8192 skip=55296 count=529920 of=/data/media/0/system.img
- Kod yazıldıktan sonra bir alt satırda imleç yanıp sönecektir. Burda hiç birşeye dokunmadan sadece beklemeniz gerekiyor. 4-5 dakika sonra yazdığınız kodun bir alt satırında # simgesi gelecektir. Bunun anlamı ise telefonunuzun sistem dosyası hazırlanıp dahili hafızaya kopyalandığı anlamına gelmektedir.
# simgesinin yanına LEAVE yazıp ENTER diyoruz ve bu adımı tamamlamış oluyoruz. LEAVE yazdıktan sonra telefonunuzun resetlenmesi gerek. Artık CMD ekranını kapatabilirsiniz.

- Telefonunuz açıldıktan sonra dosya yöneticiniz ile telefonun dahili hafızasını kontrol ediniz. system.img adında yaklaşık 4 GB boyutunda bir dosya var ise işlemler başarılı olmuş demektir. Eğer dosya yoksa işlemleri baştan yapmanız gerek.

- Bu dosya şu an telefonunuzda bulunan orjinal sistemin bir yedeğidir. Biz mantık olarak bu sistem yedeğine root enjekte edip telefona tekrar yükleyeceğiz ve telefonumuz başarılı bir şekilde rootlanmış olacak.

- Telefonunuzun dahili hafızasında bulunan system.img dosyasını bilgisayarınıza aktarın. Ardından en başta vermiş olduğum. 3. zip arşivi olan Inject_Root_G4.zip içerisindeki dosyaları bir klasör oluşturup içerisine atın ve system.img'ide bu klasör içerisine kopyalayın.

2. Adım : Sisteme Root Enjekte Etmek.


- Bu adımda normal windows'u bir kenara bırakıp linux yada türevi olan ubuntu ile çalışmamız gerekiyor. Root enjekte işlemi için windows işletim sisteminde yeterince izne sahip değiliz malesef. Bu sebeptendirki linux'a ihtiyacımız var. USB'den çalışan bir linux yada ubuntu kullanabilirsiniz. Bunun yanında isterseniz bir bilgisayara kurabilir yada Wmware gibi programlarla sanallaştırarakta kullanabilirsiniz.
(Şansen ben Wmware içerisine ubuntu kurarak rootlama işlemini yaptım. Bu yüzdende kendi yaptığım işlem üzerinden anlatıma devam edeceğim.)

- Wmware içerisine ubuntu kurulumu hakkında araştırma yaparak kurulumu yapabilir ve işlemlere devam edebilirsiniz...

- Ubuntu'yu kurup çalışır şekle getirdiğinizi varsayarak anlatıma devam ediyoruz.

- Çalıştırmış olduğunuz ubuntu yada linux masaüstüne Inject_Root_G4.zip arşivinden çıkarmış olduğunuz dosyaların ve system.img dosyasının bulunmuş olduğu klasörü kopyalayın.

- Ubuntu sistemi masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayarak open terminal diyerek kod ekranını açıyoruz.

- Bu kod ekranında root izinleri ile işlem yapmak için önce izin almamız gerekiyor. Bu izni almak için aşağıdaki kodu girip ENTER'a basıyoruz.
sudo -i
- Bu kodu girdikten sonra sistem sizden kullanıcı şifresi isteyecektir. Sistemi kurarken oluşturmuş olduğunuz şifreyi yazıp ENTER'a bastığınızda sistemde root izinlerine sahip olacaksınız.

- Terminal penceresinde yeni satıra cd yazıp bir boşluk bırakıyoruz ve masaüstünde bulunan Inject_Root_G4 klasörünü terminal ekranına sürükle bırak yapıyoruz. Bunu yaptığımız zaman dosya yolu kod olarak girilmiş olacaktır.

- Yeni satıra aşağıdaki kodu girerek ENTER'a basıyoruz.
chmod +x autoroot.sh
- Ardından aşağıdaki kodu yazarak devam ediyoruz.
sudo ./autoroot.sh
- Ek olarak bu kodu girdiğinizde nadirde olsa error uyarısı verebilir. Bu kod error verirse aşağıdaki kodu yazın. Hata yoksa bunu atlayın.
sudo sh autoroot.sh
- Eğer herşeyi eksiksiz olarak yaptı iseniz, klasör içerisinde bulunan system.img dosyasının ismi rootedsystem.img olarak değişmiş olacaktır.

- Bu yeni oluşmuş rootedsystem.img dosyasının ismiyle kesinlikle oynamayınız ve bu dosyayı linux içerisinden alıp windows'la devam ediyoruz.

3. Adım : Rootlanmış Sistem İmajını Telefona Geri Yüklemek


- Artık sistemimiz rootlu ve tek yapmamız gereken rootlanmış sistemi telefona tekrar göndermek. Bunu yapmak için rootedsystem.img dosyasını telefonunuzun dahili depolama birimine göndermeniz gerekiyor. Dikkat edin SDCARD içerisine değil dahili hafıza içerisinde ana dizine atacaksınız...

- Klasör içerisinde tekrar CMD ekranını açmak için boşlukta shift tuşuna basılı tutarak sağ tıklıyoruz ve KOMUT PENCERESİNİ BURADA AÇ diyoruz. (1. Adımda yaptığımız gibi.)

- Karşımıza gelen cmd ekranında ilk olarak aşağıdaki kodu yazıp ENTER'a basıyoruz.
(Kodun en sonundaki \\.\COM'dan sonra az önce öğrenmiş olduğumuz port numarası yazılacak.)
Send_Command.exe \\.\COM
- Örnek Kullanım : Send_Command.exe \\.\COM2
- Kodu girdikten sonra işlem tamamlanacak ve en sonda # simgesi gelecektir. Bu işlemler sırasında # girdinin çalıştırıldığı anlamına gelir.
- #'nin hemen devamına aşağıdaki kodu yazıp ENTER'a basıyoruz.
dd if=/data/media/0/rootedsystem.img bs=8192 seek=55296 count=529920 of=/dev/block/mmcblk0
- Kod yazıldıktan sonra bir alt satırda imleç yanıp sönecektir. Burda hiç birşeye dokunmadan sadece beklemeniz gerekiyor. 4-5 dakika sonra yazdığınız kodun bir alt satırında # simgesi gelecektir. Bunun anlamı ise rootlamış olduğumuz system dosyasının telefona geri yüklendiği anlamına gelmektedir.
# simgesinin yanına LEAVE yazıp ENTER diyoruz ve bu adımı tamamlamış oluyoruz. LEAVE yazdıktan sonra telefonunuzun resetlenmesi gerek. Artık CMD ekranını kapatabilirsiniz.

- Telefonunuz artık rootlanmıştır. Menüde superuseri kontrol edebilir ve android marketten Root Checker indirip root yetkilerine sahip olduğunuzu teyit edebilirsiniz.
- Takıldığınız bir adım olursa konu altından yorum ile yardım isteyebilirsiniz. Kısa süre içerisinde konu video şeklinde hazırlanıp sizlere sunulacaktır. Root'unuz hayırlı olsun......
Konuya oy vererek bizi değerlendirin."

Konularla alakalı bir hata aldlığınız zaman hatayı yazılı olarak değilde ekran görüntüsü olarak göndermeye özen gösteriniz. Yorum ekleme panelinde resim ekleme özelliği vardır. Aldığınız ekran görüntülerini hizliresim gibi resim yükleme portallarına yükleyip yorum panelinden yorumunuza ekleyebilirsiniz...

RazoR
RazoR
 • 0
dostum şimdi dediklerini tek tek yaptım fakat anlamadığım ve internette araştırarak dahi bulamadığım bi sıkıntı var ubuntu yu indirdim kurdum wmvare yi de kurdum fakat sen demişsinki ubuntuyu wmvare içine kurun. işte burayı yapamadım ve telefonun dahili hafızasından system dosyasını aldım dediğin dosyaları klasöre çıkardım ubuntuyu kullanamadığım için burada takılı kaldım bi yardımcı olursan geri dönüş yaparsan minnettar kalırım reis

https://www.facebook.com/asoykorkmaz
facebooktan iletişim sağlarsan bana daha hızlı yardımcı olabileceğine inanıyorum lütfen bi cvp çok ihtiyacım var
 • 3 Eylül 2016 17:14
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
Muhyidini
65_atakan,
oluduysa sevindim hocam
 • 22 Haziran 2016 01:26
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
65_atakan
Muhyidini,
tekrar denedim 10 dkdır yanıp sönüyor gene olmadı

65_atakan,
Muhyidini,
TAMAM DIR HALLETTİM

SON AŞAMA DOWNLOAD MODDA YAPILACAK

YAZIDA BELİRTİLMEMİŞ
:)
 • 22 Haziran 2016 00:40
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
Muhyidini
65_atakan,
16-11-2015 bu tarihte yayınlanmış hocm ayrıyeten ben paylaşmadım çözümü bilmiyorum bir daha deneyin isterseniz bilen arkdaşlar varsa yardımcı olurlarsa iyi olur
 • 22 Haziran 2016 00:24
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
65_atakan
son aşamaya geldim imleç 10 dkkadır yanıp sönüyor
başka bir şey gelmedi
 • 21 Haziran 2016 23:59
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
barkinarga
Sistem imajı alırken send com yazdıktan sonra dd if=/dev/block/mmcblk0 bs=8192 skip=55296 count=529920 of=/data/media/0/system.img kodunu yazınca FAIL # yazıyor yardım

barkinarga,
hallettim

barkinarga,
çözdüğümü sandım ya her yolu denedim aynı hatayı veriyor
 • 26 Nisan 2016 20:45
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
zaza.zaza23
Hocam General Mobile 4G root ?
 • 2 Nisan 2016 18:02
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
Sembolbu
hakan_k,
şu an için yok
 • 16 Mart 2016 23:29
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
hakan_k
6.0 için bir yöntem yok mu hocam?
 • 16 Mart 2016 23:10
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
Sembolbu
hakan_k,
sadece 5.1 de olur 6 da olmaz
 • 16 Mart 2016 23:09
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
hakan_k
Pardon Marshmallow sürümünde olmuyormuş bu öyle mi?
 • 16 Mart 2016 23:03
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
Sembolbu
hakan_k,
dikkatli uygulayın hata alırsanız sitede rom yükleme ile alakalı konularda var telefon kilitlenirse onlardan faydalanırsınız :)
 • 16 Mart 2016 23:03
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
hakan_k
Sembolbu,
Çok teşekkürler ilk defa LG kullanıyorum şimdi denemeye başlayacam hadi bismillah :)
 • 16 Mart 2016 22:57
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
Sembolbu
hakan_k,
tabiki. yükleyebilirsiniz
 • 16 Mart 2016 22:55
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
hakan_k
hakan_k
 • +1
Öncelikle anlatım için teşekkürler. Tüm bu işlemlerden sonra istediğimizde stock rom yükleyebiliyor muyuz? Garanti ve güncelleme açısından soruyorum.
 • 16 Mart 2016 22:52
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
Sembolbu
zaza.zaza23,
Ilgilenicem
 • 13 Mart 2016 21:37
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
zaza.zaza23
Hocam General Mobile 4G Root Nasıl Yapılır Anlatirsaniz size minnettar kalirim Android. 6.0.1
 • 13 Mart 2016 21:35
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
Sembolbu
The X,
Telefon orda download modda olacak zaten 1. Adimda imaji aliyoruz. 3. Adimdada geri yukluyoruz anlatimda ufak eksiklikler olabilir.
 • 11 Mart 2016 23:57
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
The X
The X
 • -1
Merhaba Hocam,
Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim. 3. adıma kadar geldim fakat 3. adımda " - Klasör içerisinde tekrar CMD ekranını açmak için boşlukta shift tuşuna basılı tutarak sağ tıklıyoruz ve KOMUT PENCERESİNİ BURADA AÇ diyoruz. (1. Adımda yaptığımız gibi.) " Bu belirtmiş olduğunuz klasör hangi klasör ? Eğer 1. adımdaki klasör ise ben o klasörde yaptım fakat yaklaşık 20 dakikadır imleç yanıp sönüyor. # simgesi gelmiyor.
Ayrıca o klasörün içerisinde rootedsystem.img dosyası yok. Dediğiniz gibi telefonun dahili belleğine atmıştık o dosyayı. Acil dönüş yaparsanız sevinirim.

Sorunu çözdüm. ( 3. Adıma başlamadan önce tıpkı 1. adımda ki gibi telefonu download moduna alıp aynı şekilde devam ettim.)
Menüde superuser yerine supersu var, Su kodunu güncellediğiniz zaman Root Checker onay verecektir.
Tekrar teşekkürler hocam eline emeğinize sağlık.
 • 11 Mart 2016 23:06
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
Sembolbu
ulumemo63,
8 gb boyutsa olmaz tabi çıkardığı dosya 4 gb zaten
 • 11 Mart 2016 19:12
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
ulumemo63
valla ben iki gündür uraşıyorum bi türlü yedeği almıyor room aynıysa hafıza kurtarmıyor teli komple sıfırladım 3.5 gb boş alan bırakıyor geri kalanı sistem kullanıyor toplam hafıza 8gb
 • 11 Mart 2016 18:02
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
Sembolbu
ulumemo63,
denenebilir fark olacağını sanmıyorum ama riskli tabi
 • 11 Mart 2016 14:55
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
ulumemo63
LG G4 beat içinde geçerli mi bu yoksa onun için daha beklememiz mi gerekecek
 • 11 Mart 2016 13:42
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
Sembolbu
onur hoca,
bu zaten 5.1 için 6.0 da işlememesi normal
 • 9 Mart 2016 15:59
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
onur hoca
kardeş android 6 lolipopta bu komutlar işlemiyor. bu soruna bi çare varmı? yardımlarını bekliyorum
 • 9 Mart 2016 14:36
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
Sembolbu
pisaq0r,
Ubuntu olmak zorunda video cekicem vakit bulabilirsem ama zaten 6.0 cikti video ceksemde cok fazla kisiye hitap etmicek
 • 6 Mart 2016 12:12
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
pisaq0r
video çekersen iyi olur 2 bölümü çözemedim illa ubuntu mu lazım yapmak için
 • 6 Mart 2016 12:08
 • |
 • Grup:
 • |
 • Durum:
BilgiYorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.